Maria i Jan Kowalscy

Witam
Chciałam spytać, która z pisowni będzie poprawna: Maria i Jan Kowalscy czy Maria i Jan Kowalski? Zakładając, że pani Maria również nosi nazwisko Kowalska.
Dziękuję za odpowiedź.
Poprawna jest forma Maria i Jan Kowalscy. Odmiennym na gruncie języka polskiego nazwiskom, które oznaczają pary małżeńskie, zawsze nadajemy formę liczby mnogiej. Na przykład: Nowakowie, Wojciechowscy, Nowowiejscy, Baczewscy, Kotowie.
Możemy jako nieodmienne pozostawić tylko te nazwiska, których forma liczby mnogiej nie informowałaby jednoznacznie o postaci mianownika liczby pojedynczej. Przykładowo forma Dutkowie nie wskazuje jednoznacznie, czy mężczyzna nazywa się Dutko czy Dutka. W takim wypadku można powiedzieć Maria i Jan Dutko albo Maria i Jan Dutka.
Imię żony umieszczamy zawsze przed nazwiskiem męża.
Małgorzata Marcjanik, prof., UW