Marsz, marsz, Dąbrowski

Dzień dobry,
moja córka jako drugoklasistka nauczyła się niedawno Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji, zwróciliśmy uwagę na wyrażenie Marsz, marsz, Dąbrowski. Mam pytanie: jaką częścią mowy jest słowo marsz użyte w refrenie. Wydaje się, że w języku polskim marsz to tylko rzeczownik. Podejrzewam, że autorowi chodziło o czasownik w trybie rozkazującym (z francuskiego: marche, marche!) Czy wobec tego w jęz. polskim można używać wymiennie maszeruj i marsz?
Pozdrawiam serdecznie
Słowo marsz użyte w Mazurku Dąbrowskiego jest wykrzyknikiem, por. „Marsz do domu!” i inne kategoryczne polecenia. Nie jest wymienne w każdym kontekście z czasownikiem maszeruj, np. trudno byłoby o taką zamianę w zdaniu „Do dział! Obsługa biegiem marsz!”, cytowanym w słowniku Doroszewskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski