Mary w Turkmenistanie

Dzień dobry. Uprzejmie proszę o informację, czy nazwa miasta Mary w Turkmenistanie jest odmienna, a jeśli tak, to jaki jest wzorzec odmiany tej nazwy przez przypadki. Pozdrawiam.

Nazwa miasta Mary ma odmianę rzeczownikową (w liczbie mnogiej), a jej dopełniacz jest bezkońcówkowy, por.

  • D. Mar,
  • C. Marom,
  • B. Mary,
  • N. Marami,
  • Ms. (o) Marach.

W zdaniu przydawka przymiotna i orzeczenie łączące się z omawianą tu nazwą miasta przyjmują formy liczby mnogiej rodzaju niemęskoosobowego, por. np.

  • Współczesne Mary powstały jako rosyjski ośrodek administracyjny i wojskowy w tej części Azji Środkowej.

Przymiotnik od tej nazwy przyjmuje formę maryjski, por. np. wilajet maryjski (wilajet ‘jednostka podziału administracyjnego i terytorialnego Turkmenistanu’).

Adam Wolański