Masna czy Masny?

Masna czy Masny?
19.03.2019
19.03.2019
Moja synowa chce mieć na nazwisko Masny, a w urzędzie mówią ze nie, ponieważ ja (teściowa) nazywam się Masna. W naszej rodzinie są trzy przypadki – teściowa Masna, a synowa Masny. Proszę o podpowiedź, czy synowa może nazywać się Masny. Ślub za dwa miesiące.
Poradnia językowa na ogół nie wkracza w sprawy prawne, urzędowe – nimi bowiem zajmują się sądy i urzędy. Jedyny przepis, który mogę w tym wypadku przywołać, to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego, ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz.U. 1998 nr 136, poz. 884), a w nim zapis:
Nazwisko w postaci przymiotnika wpisuje się do aktu stanu cywilnego z zachowaniem rodzaju żeńskiego lub męskiego w zależności od tego, czy nazwisko dotyczy kobiety, czy mężczyzny, z tym że osoby […] mogą wskazać pisownię nazwiska bez uwzględnienia formy właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego [§ 4, ust. 3].


Synowa może więc wybrać formę Masna („z zachowaniem rodzaju żeńskiego”) lub Masny („bez uwzględnienia formy właściwej dla rodzaju żeńskiego”). O wymogu dochowania tradycji rodzinnej rozporządzenie nie wspomina…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego