Mazowieckie, mazowieckie

Proszę o krótkie uzasadnienie, dlaczego i kiedy mówimy raz w mazowieckim, a innym razem w mazowieckiem. Słyszałem że w Mazowieckiem to 'w regionie', a w mazowieckim to 'w województwie', ale nie jestem pewny, dlatego proszę o wypowiedź autorytatywną.
Z poważaniem MJ
Mazowieckie (wielką literą) to rzeczownik oznaczający region lub województwo. Mazowiecki (małą literą) to przymiotnik. Napiszemy więc: „Mieszkam w Mazowieckiem”, ale „Mieszkam w województwie mazowieckim”.
Mirosław Bańko