Mecenat

Dzień dobry,

chciałabym skonsultować sformułowanie mecenat kultury. Mecenat słownikowo łączy się z  nad czymś, nad kimś, czy takie połączenie mimo to jest akceptowalne? Czy może powinno być mecenat kulturalny?

Z wyrazami szacunku

Szanowna Pani,

domyślam się, że wyrażenie mecenat kultury odnosi się sprawowania przez kogoś (zapewne przez jakąś instytucję) funkcji mecenasa kultury. O ile połączenie mecenas kultury jest właściwe, o tyle – ma Pani rację – rzeczownik mecenat wymaga określenia „nad + rzeczownik w narzędniku”.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski