Mech, Mecha

Jak odmienić słowo Mech, gdy jest ono nazwą własną (zespół muzyczny)? Byłam na Mechu czy na Mchu, rozmawiałam z Mechem czy z Mchem? Co z liczbą mnogą?
Wątpię, żeby nazwa miała coś wspólnego z mchem (rośliną), raczej jest skróceniem od wyrazu mechanika lub podobnego. Zresztą nawet gdybym się mylił w sprawie pochodzenia nazwy zespołu, musielibyśmy odmieniać nazwę w sposób swoisty, tzn. z pominięciem oboczności występujących w wyrazie pospolitym. Należy powiedzieć: koncert Mecha, byłam na Mechu itp.
Liczba mnoga tej nazwy własnej miałaby sens jedynie w znaczeniu wtórnym, gdybyśmy tak nazwali członków zespołu. W takim wypadku tylko mianownik mógłby sprawiać kłopot: te mechy (dosadnie, trochę deprecjonująco) czy ci mechowie? Lepsza będzie druga z tych form. Inny problem to pisownia: wyraz w tym znaczeniu trzeba pisać małą literą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski