Medale zalegają w gablotach

„Marek przeszedł wzdłuż sali, w ciszy przyglądając się medalom pamiątkowym zdobiącym ściany i zalegającym w gablotach”. Jak powinnam odmienić zdobiące i zalegające. Czy tak jak jest, czy -ych, bo to liczba mnoga? Nie mogę sobie poradzić.
Dziękuję!
Proszę wybrać formy zdobiącym i zalegającym. W Pani zdaniu przymiotniki powinny mieć formę celownika, a końcówka -ych nie przysługuje temu przypadkowi w liczbie mnogiej.
Przy okazji zwróciłem uwagę na słowo zalegać. Nie jest to ozdobny ani wytworny synonim czasownika leżeć: jeśli medale zalegają gdzieś, to jest ich tam dużo i niepotrzebnie zajmują miejsce. Jeśli to właśnie chciała Pani powiedzieć, to w porządku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski