Mega

Dzień dobry,

chciałabym użyć sformułowania „mega podatki” w znaczeniu «bardzo wysokie podatki». Czy niepoprawny jest zapis rozłączny? Mega traktuję tu jak przymiotnik i zupełnie nie pasuje mi łączna pisownia.

Z poważaniem.

Według obowiązujących zasad takie połączenie należy pisać łącznie. Mega jest bowiem traktowane jako pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na wielkie rozmiary lub duże natężenie tego, co jest nazwane przez drugi człon (definicja ze „Słownika języka polskiego” PWN).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski