Memfis

Czy nazwa Memfis powinna być odmieniana? Według Słownika ortograficznego i Słownika poprawnej polszczyzny można tę nazwę odmieniać albo pozostawić bez odmieniania (choć ten wariant jest opatrzony kwalifikatorem rzadziej). W wielu polskich opracowaniach historycznych, a także encyklopediach (w tym także NEP i najnowsza WEP) najwyraźniej dominuje zwyczaj nieodmieniania nazwy Memfis. Jakie podejście jest poprawniejsze? Czym wytłumaczyć powszechność nieodmieniania tej nazwy?
Z poważaniem
Andrzej Szymczak
We współczesnych tekstach nie znajdujemyh w ogóle przykładów odmiany nazwy Memfis – we wszystkich przypadkach używa się tej samej formy, nie odmienionej. Słownik poprawnej polszczyzny informował, że jej odmienianie i nieodmienianie jest jednakowo poprawne. Nowy słownik poprawnej polszczyzny podaje, że odmienianie jest częstsze, i pod tym względem – jak widać – mija się z prawdą. Może redaktorzy zasugerowali się Faraonem Prusa, gdzie Memfis jest wielokrotnie odmieniany we wszystkich przypadkach.
Pyta Pan: „Czym wytłumaczyć powszechność nieodmieniania tej nazwy?”. Chyba tym, że jest to nazwa stosunkowo mało znana i egzotyczna. Jeśli chodzi bowiem o jej odmianę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją odmieniać.
Dodajmy, że oprócz Memfisu (tu wolę odmienić!) istnieje Memphis – miasto w Ameryce. Nowy słownik poprawnej polszczyzny traktuje je inaczej niż Memfis, informując, że nazwa Memphis jest zwykle nieodmienna. W rzeczywistości obie są rzadko odmieniane.
Mirosław Bańko