Mercedes

Mercedes to zarówno nazwa samochodu, jak i imię żeńskie. Jeśli kupię dwa lub pięć samochodów, to mam dwa mercedesy i pięć mercedesów. Jak nazwać dwie oraz pięć przedstawicielek płci pięknej o tym imieniu?
Imiona, które noszą Polki, zwykle mają -a na końcu; te imiona odmieniamy analogicznie jak wyrazy pospolite o podobnym zakończeniu. Imiona kobiet nie mające tej cechy są w języku polskim nieodmienne, nie odmieniamy więc imion Mercedes, Karen, Beatrycze i innych. Powiemy w takim razie: znam pięć Mercedes, nie znam dwóch Mercedes.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski