Merida

Mam pytanie w kwestii tworzenia zdrobnień. Jak powinno się utworzyć zdrobnienie od imienia Merida? Czy powinno on brzmieć Meridzia, czy jednak jakoś inaczej?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Michał Maciałowicz
Nie ma uniwersalnych zasad tworzenia zdrobnień, ale rzeczywiście można to zrobić, zmiękczając końcową głoskę tematu (np. Magda – Madzia). Sposoby używania imienia, które nie ma utrwalonej tradycji w polszczyźnie, dopiero się kształtują, a zatem to, jak będzie brzmiało zdrobnienie imienia Merida, zależy zapewne od osoby je noszącej i od jej bliskich. Na pewno forma Meridzia jest poprawnie utworzona.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski