Męskie imię Mario

Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o moje imię, które jest pochodzenia włoskiego – Mario. Proszę powiedzieć mi, czy można zaakceptować jego nieodmienność. Często moi nauczyciele, znajomi i rodzina poddają je deklinacji, czego prawdę powiedziawszy, nie lubię, więc nakłaniam ich do pozostania przy formie mianownikowej.

Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku
Mario Jakub Kiliński
Szanowny Panie,
imię Mario, tak jak inne niesłowiańskie imiona i nazwiska męskie, odmieniamy – tak jak rzeczownik rodzaju męskiego. Poprawne formy przypadków zależnych Pańskiego imienia zatem to: D. Maria, C. Mariowi, B. = D., N. Mariem, Ms. o Mariu.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski