Miasto Czusowoj i rzeka Czusowaja

Dzień dobry,

Jak prawidłowo odmienia się rosyjskie nazwy własne typu Czusowaja i Czusowoj? Wchodzimy do Czusowogo, Czusowego, czy Czusowoju? A jeśli weszlibyśmy nie tam, gdzie trzeba, to czy topilibyśmy się w Czusowai, czy w Czusowej?

Przywołane w pytaniu nazwy własne geograficzne – miasto Czusowoj (ros. Чусовой) i rzeka Czusowaja (ros. Чусовая) – mają w polszczyźnie następujące wzorce odmiany:

  • D. Czusowoja, Czusowej
  • C. Czusowojowi, Czusowej
  • B. Czusowoj, Czusową
  • N. Czusowojem, Czusową
  • Ms. (o) Czusowoju, Czusowej
Adam Wolański