Mierzymy czas – po raz kolejny

Czy mówiąc: za 10 minut 15 godzina, rozumieć: za 10 minut jako 10 od chwili, w której zaczęło się równe 10 minut do 15 (wyobrażam to sobie)? Za w znaczeniu za tymi 10 minutami, podobnie za dzień jeśli dzień trwa. Pisałem o tym, ale nie zostało to dla mnie do końca jasne.
Czy to wyżej będzie to poprawne? Czy też poprawnym jest liczyć 10 minut od chwili powiedzenia?

Pozdrawiam
Jeśli chcemy być naprawdę bardzo precyzyjni, mówmy: za 9 minut i 57 sekund, a właściwie – za 9 minut i 56 sekund… itd. Mówimy jednak za 10 minut, żeby nie komplikować sobie życia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski