Mieszkańcy miejscowości o nazwie Kąty i Korea

Dzień dobry!

Jak się nazywa mieszkaniec miejscowości Korea niedaleko Łodzi? A mieszkaniec miejscowości Kąty?

Dziękuję i pozdrawiam

Magdalena

Nazwy te należałoby utworzyć za pomocą jednego z najbardziej produktywnych w tym zakresie przyrostków, czyli sufiksu -anin. Jego żeńskim odpowiednikiem jest -anka. Tak więc mieszkaniec miejscowości Kąty to kącianin (kącianka, kącianie), a Korei – koreanin (koreanka, koreanie). Sufiks -anin pozwoliłby odróżnić nazwę mieszkańca polskiej Korei nieopodal Łodzi od nazwy Koreańczyk w zn. ‘obywatel Korei Południowej i Korei Północnej’.

Adam Wolański