Mieszkaniec województwa

Witam, jak się będzie nazywać mieszkaniec /mieszkanka woj.świętokrzyskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego?

Szanowna Pani,

mieszkańców województw nie określa się specjalnymi nazwami. Nie zaleca się się też używania w ich funkcji nazw mieszkańców regionów, bo — jak wiadomo — ich granice nie pokrywają się granicami województw. I tak, osoby mieszkającej np. w Częstochowie nie nazwiemy Ślązakiem (choć miasto to należy do województwa śląskiego), gdyż Ślązak to mieszkaniec Śląska, do którego przecież Częstochowa nie należy.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski