Mig dwadzieścia dziewięć

Szanowni Państwo!
W trakcie dozbrajania polskiego lotnictwa w samoloty F-16 o ich poprzednikach wyrażano się powszechnie Mig dwudziesty dziewiąty, a nie Mig dwadzieścia dziewięć. Czym jest spowodowane to zróżnicowanie, bo o samolotach serii „F” nikt nie mówił F czternasty, szesnasty itp.
Pozdrawiam serdecznie – Jarek
Nazwy firmowe zawierające liczby są dość często spotykane, a w mowie rozszyfrowujemy je za pomocą liczebników głównych, jest więc np. Fiat 126 (sto dwadzieścia sześć), Pentium III (trzy). Tak samo powinno być też w przypadku samolotów, np. Mig-29 (dwadzieścia dziewięć). Używanie liczebników porządkowych (dwudziesty dziewiąty) jest najprawdopodobniej zwyczajem środowiskowym, a że nazywano tak chyba tylko samoloty radzieckie lub rosyjskie, można podejrzewać obcy wpływ językowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski