Milemiło

Milemiło
24.01.2016
24.01.2016
Szanowni Państwo,
zastanawiam się, jak będzie lepiej: w towarzystwie mile/miło dźwięczących budzików.
Wiem, że w odpowiedzi mogłoby pomóc przejrzenie korpusu pod kątem łączliwości mile i miło (na oko pierwsze wydaje się znacznie rzadsze). Nie wiem natomiast, w jaki sposób użyć Korpusu PWN czy NKJP tak, żeby wyniki nie uwzględniały lm. wyrazu mila, bo głównie takie wyniki są znajdowane.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zakresy łączliwości przysłówków mile i miło w zasadzie się pokrywają. Określamy nimi nazwy czynności i stanów, które sprawiają nam przyjemność (definicja zaczerpnięta z Multimedialnego słownika szkolnego PWN wersja 2.0 pod red. M. Bańki (Warszawa 2006) – budzik więc może dźwięczeć mile albo miło, przy czym ta druga forma wydaje się chyba naturalniejsza i częstsza.
Są jednak zwroty, które nie dopuszczają takiej dowolności i wymagają obecności konkretnego przysłówka. Jak wiemy, mówimy tylko: Zrobiło się miło, Jest tam miło itp. – z czasownikiem być oraz innymi, o znaczeniu ‘zacząć być’, używamy tylko formy miło. Podobnie – miło występuje w konwencjonalnych zwrotach grzecznościowych: Miło mi, Miło mi panią poznać, To miło z twojej strony itp. Natomiast mile tworzy związek frazeologiczny mile widziany (znaczący ‘pożądany, akceptowany, oczekiwany’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego