Milemiło

Szanowni Państwo,
zastanawiam się, jak będzie lepiej: w towarzystwie mile/miło dźwięczących budzików.
Wiem, że w odpowiedzi mogłoby pomóc przejrzenie korpusu pod kątem łączliwości mile i miło (na oko pierwsze wydaje się znacznie rzadsze). Nie wiem natomiast, w jaki sposób użyć Korpusu PWN czy NKJP tak, żeby wyniki nie uwzględniały lm. wyrazu mila, bo głównie takie wyniki są znajdowane.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zakresy łączliwości przysłówków mile i miło w zasadzie się pokrywają. Określamy nimi nazwy czynności i stanów, które sprawiają nam przyjemność (definicja zaczerpnięta z Multimedialnego słownika szkolnego PWN wersja 2.0 pod red. M. Bańki (Warszawa 2006) – budzik więc może dźwięczeć mile albo miło, przy czym ta druga forma wydaje się chyba naturalniejsza i częstsza.
Są jednak zwroty, które nie dopuszczają takiej dowolności i wymagają obecności konkretnego przysłówka. Jak wiemy, mówimy tylko: Zrobiło się miło, Jest tam miło itp. – z czasownikiem być oraz innymi, o znaczeniu ‘zacząć być’, używamy tylko formy miło. Podobnie – miło występuje w konwencjonalnych zwrotach grzecznościowych: Miło mi, Miło mi panią poznać, To miło z twojej strony itp. Natomiast mile tworzy związek frazeologiczny mile widziany (znaczący ‘pożądany, akceptowany, oczekiwany’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski