Millenials czy milenials?

Dzień dobry, chciałabym zapytać o milenialsów. Najczęściej spotyka się zapis przez podwójne pierwsze i i podwójne n, choć słownik dopuszcza zapis milenium na równi z millennium. Czy są jakieś wskazania co do zapisu milenialsów i czy poprawna jest liczba pojedyncza milenials?
Dziękuję i pozdrawiam
Magdalena Weiss
Szanowna Pani,
wydawałoby się, że skoro istnieją dwa warianty pisowniane nazwy milenium – ten oraz millennium, to utworzone od niej wyrazy powinny być zapisywane w analogiczny sposób, czyli milenials i millennials. Tymczasem w tekstach pojawia się głównie milenials, a także – nieumotywowany – millenials (przez dwa l i jedno n). Tę drugą formę (jako nieumotywowaną właśnie) należałoby uznać za niewłaściwą.
Jeśli chodzi o formę mianownika liczby pojedynczej, to brzmi ona milenials – mamy tu do czynienia z deplulalizacją angielskiego zapożyczenia, czyli zjawiskiem polegającym na tym, że formę liczby mnogiej wyrazu w języku, z którego zapożyczamy, traktujemy jako liczbę pojedynczą w polszczyźnie. A zatem choć angielskie Millennials to rzeczownik mnogi, polski milenials to już liczba pojedyncza. Podobne zjawisko wystąpiło przy przenoszeniu do naszego języka takich rzeczowników jak hipis / hippis, Eskimos, tips, klips czy czips.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski