Mini playback show

Szanowni Państwo,

nurtuje minie kwestia zapisu miniplayback show. Czy mini zapisać łącznie? Wg słownika tak tę cząstkę zapisujemy, ale w artykułach dotyczących tego typu konkursów pisownia wygląda: mini playback show.

Z góry dziękuję za odpowiedź

E. Matus

Szanowna Pani,

cząstkę mini zapisujemy łącznie z następującymi po niej wyrazami, więc chciałoby się powiedzieć, że i w tym wypadku oczekiwalibyśmy takiego zapisu. Jest jednak jedno „ale” -- wyrażenie playback show jest konstrukcją zapożyczoną pod względem składniowym (po polsku powiedzielibyśmy: show z playbacku, show z playbackiem -- w zależności od znaczenia; gdyby istniał przymiotnik playbackowy, zapewne moglibyśmy się posłużyć nim: show playbackowy). Można więc uznać cząstkę mini za integralną część nazwy mającej składnię niepolską (spodziewana konstrukcja polskojęzyczna to: minishow playbackowy), co uzasadniałoby jej rozłączną pisownię.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski