Minus

Niedawno pisałem na forum, gdzie każdemu tematowi można dać „+”, żeby go poprzeć, lub „-”, jeśli się z nim nie zgadzamy. I tutaj zwracam się do Państwa z prośbą: jak należy odmienić słowo minus w tej sytuacji. Dałem jego wiadomości minus czy minusa? Niektórzy twierdzą, że dajemy (kogo? co?) minus, a inni, że dajemy (kogo? co?) minusa. Która forma jest poprawna?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Skoro dajemy kogo? co?, to dajemy minus, plus (podobnie jak: dał mi zeszyt, daj mu sweter, dałam jej telefon). Ostatnio jednak upowszechniają się formy z biernikiem (kogo? co? to biernik) z końcówką -a (por. wysyłam SMS-a, kupił laptopa, wyrwał zęba, palę papierosa itd.). Część z nich jest całkiem poprawna, gdyż nie używa się formy bezkońcówkowej (por. gram w tenisa, palę papierosa – nie: gram w tenis, palę papieros). Część jest „trochę” poprawna, czyli mniej staranna niż formy bez końcówek (por. wysłała SMS-a, kupił laptopa – obok wysłała SMS, kupił laptop). Część w końcu nie jest powszechnie akceptowana (por. błędne wyrwał zęba, zawiązał buta). Formy dać minusa, dać plusa, moim zdaniem, sytuują się na granicy akceptowalności lub wręcz poza nią.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski