Mircea Eliade

Chciałabym się dowiedzieć, jak należy odmieniać imię i nazwisko Mircea Eliade. W książkach znaleźć można i odmienioną i pozostawioną bez odmiany formę. Problemów nastręcza również wymowa imienia, które podobno powinno wymawiać się [mircza], ale przy odmianie tego słowa w zapisie (czyli np. Mircei Eliadego) zupełnie nie można się domyślić, jak je wymawiać.
Z poważaniem
Agata Krajewska
Słowniki zalecają następującą odmianę: Mircei Eliadego, Mircei Eliademu, Mirceę Eliadego, Mirceą Eliadem, (o) Mircei Eliadem. Gdy imię jest odmienione, dopuszcza się nieodmienianie nazwiska: Mircei Eliade (tak w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN).
Inaczej rzecz rozstrzyga Słownik wymowy i odmiany nazwisk obcych Izabeli i Jerzego Bartmińskich, skądinąd godny zaufania. Jego autorzy nie odmieniają imienia, za to nazwisko podają w formie odmienionej: Mircea Eliadego. Rozwiązanie takie nie nasuwa problemu z wymową imienia, które według Bartmińskich brzmi [mirczia]. Gdyby jednak wolała Pani imię odmieniać, to formy odmienione powinny chyba się wymawiać [mirczi], [mirczię], [mirczią].
Mirosław Bańko