Miziuła

Jak należy poprawnie odmieniać nazwisko Miziuła? Czy poprawna jest odmiana np. Rafałowi Miziule, Rafała Miziuły? Czy może nazwiska tego nie odmieniać?
Drugie nazwisko (jeśli chodzi o odmianę) to Drab.
Dziękuję, życzę miłego dnia
Nazwiska polskie należy odmieniać (jedynie szczególne przeszkody mogą uzasadnić ich nieodmienność). W związku z tym powinno być: D. Rafała Miziuły, C. Rafałowi Miziule, B. Rafała Miziułę, N. Rafałem Miziułą, Ms. o Rafale Miziule, W. Rafale Miziuło.
Czasem w komunikacji urzędowej zetknąć się można z nieodmiennością nazwisk tego typu, ale nawet w takich wypadkach można zaakceptować tylko nieodmienianie nazwiska po odmienianym imieniu.
Nazwisko Drab odmieniamy podobnie jak podobny wyraz pospolity: DB. Draba, C. Drabowi, N. Drabem, WMs. o Drabie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski