Młodzi mężczyźni i kobiety

Szanowni Państwo,

Czy w wyrażeniu „młodzi mężczyźni i kobiety” przymiotnik „młodzi” opisuje tylko rzeczownik „mężczyźni”, czy może się odnosić do obu rzeczowników? Czy powyższe wyrażenie należałoby zamienić na „młodzi mężczyźni i młode kobiety”, jeśli chcielibyśmy zaznaczyć, że przymiotnik odnosi się zarówno do rzeczownika „mężczyźni”, jaki i „kobiety”?

Dziękuję za odpowiedź.

Anna Pachocka

Szanowna Pani,

przymiotnik użyty w rodzaju męskoosobowym (młodzi) obejmuje zbiór nazwany wyrażeniem mężczyźni i kobiety. Jeśli więc istotnie mowa o młodych mężczyznach i młodych kobietach, to konstrukcja – z gramatycznego punktu widzenia – jest poprawna. Ponieważ jednak przymiotnik stoi przed rzeczownikiem mężczyźni, możemy go także odnieść tylko do niego i uznać, że w zdaniu mowa o młodych mężczyznach i jakichś kobietach. Inaczej mówiąc, zdanie jest dwuznaczne.

Aby uniknąć tej dwuznaczności, należałoby je przeformułować i napisać np. młodzi mężczyźni i młode kobiety lub młodzi kobiety i mężczyźni (ta forma także jest poprawna, choć zapewne rzadko spotykana).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski