Młodzi mężczyźni i kobiety

Młodzi mężczyźni i kobiety

4.01.2022

Szanowni Państwo,

Czy w wyrażeniu „młodzi mężczyźni i kobiety” przymiotnik „młodzi” opisuje tylko rzeczownik „mężczyźni”, czy może się odnosić do obu rzeczowników? Czy powyższe wyrażenie należałoby zamienić na „młodzi mężczyźni i młode kobiety”, jeśli chcielibyśmy zaznaczyć, że przymiotnik odnosi się zarówno do rzeczownika „mężczyźni”, jaki i „kobiety”?


Dziękuję za odpowiedź.


Anna Pachocka

Szanowna Pani,

przymiotnik użyty w rodzaju męskoosobowym (młodzi) obejmuje zbiór nazwany wyrażeniem mężczyźni i kobiety. Jeśli więc istotnie mowa o młodych mężczyznach i młodych kobietach, to konstrukcja – z gramatycznego punktu widzenia – jest poprawna. Ponieważ jednak przymiotnik stoi przed rzeczownikiem mężczyźni, możemy go także odnieść tylko do niego i uznać, że w zdaniu mowa o młodych mężczyznach i jakichś kobietach. Inaczej mówiąc, zdanie jest dwuznaczne. 

Aby uniknąć tej dwuznaczności, należałoby je przeformułować i napisać np. młodzi mężczyźni i młode kobiety lub młodzi kobiety i mężczyźni (ta forma także jest poprawna, choć zapewne rzadko spotykana).


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!