Mnóstwa wyświetleń w internecie!

Dzień dobry,
„Składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego optymizmu” – mnóstwo wyświetleń w internecie. Czy nie powinnam jednak życzyć Państwu mnóstwa wiosennego optymizmu? Czy obie formy w tym kontekście są poprawne?
Marta
Mnóstwo to rzeczownik, życzymy więc sobie mnóstwa optymizmu i dzielimy się mnóstwem, optymizmu, rozmawiając przy tym o mnóstwie różnych rzeczy. W formule „Dużo zdrowia, mnóstwo optymizmu…” mnóstwo upodabnia się do zaimka dużo, co szczegolnie łatwe, gdy w kontekście nie ma czasownika życzyć, rzadzącego dopełniaczem. W zasadzie jednak powinno być tak: „Dużo zdrowia, mnóstwa optymizmu…” (w domyśle: życzę Ci z okazji świąt takich a takich).
Spróbujmy: „Z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy – mnóstwa optymizmu życzy Czytelnikom i korespondentom poradni Wydawnictwo Naukowe PWN”.
Mirosław Bańko, PWN