Moby Dicka czy Moby’ego Dicka w dopełniaczu?

Szanowni Państwo,

jak brzmi dopełniacz od Moby Dick: Moby Dicka czy Moby'ego Dicka?

Z wyrazami szacunku

Czytelniczka

Tradycyjnie w wyrażeniu Moby Dick – traktowanym zarówno jako nazwa wieloryba, jak i tytuł powieści – nie odmieniamy w przypadkach zależnych pierwszego członu, por. np.

  • Po ich opublikowaniu, w 1850 roku, rozpoczął pracę nad „Moby Dickiem”.
  • Strona tytułowa pierwszego wydania „Moby Dicka” z 1851 r.
  • W swej warstwie realistycznej utwór opowiada historię nieudanej wyprawy morskiej przeciwko Moby Dickowi, gigantycznemu i najgroźniejszemu z wielorybów.

Deklinowania pierwszego członu nie można jednak uznać za błąd, por. np.

  • Gdy kapitan Ahab traci nogę w walce z białym wielorybem zwanym Mobym Dickiem, obmyśla plan zabicia zwierzęcia za wszelką cenę.
  • W trakcie wyprawy okazuje się, że jedynym celem kapitana jest dopadnięcie legendarnego białego wieloryba – Moby’ego Dicka.
Adam Wolański