Monica Lewinsky

Szanowni Państwo,
Wielki słownik ortograficzny PWN (2003), red E. Polański, na str. 370 podaje pisownię Monika Lewinski albo Levinsky. Jak uzasadnić ten „wynalazek”? Przecież TA pani (rozumiem, że o nią chodzi…) nazywa się Monica (Samille) Lewinsky! Dlaczego w polskich tekstach ma być inaczej?
Z wyrazami szacunku
Igor Walenczak
Formę Monika Lewinski można by uznać za spolszczenie, choć nie wiadomo, czy potrzebne; z kolei zapis Levinsky można określić jako pseudoangielski. Oryginalna pisownia imienia i nazwiska wspomnianej osoby to, jak słusznie Pan zuważył, Monica Lewinsky. I tak najlepiej pisać, również w polskich tekstach.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski