Monika, pisząc list, słuchała muzyki

Szanowni Państwo,

czy należy stawiać przecinek między podmiotem zdania a imiesłowem przysłówkowym, np. w zdaniu Monika, pisząc list, słuchała muzyki?

Z wyrazami szacunku

M. Z.

Tak, należy tu postawić przecinek. Mówi o tym zasada [367] WSO (https://sjp.pwn.pl/zasady/367-90-B-4-Imieslow-zakonczony-na-ac-lszy-wszy;629779.html), która jest zilustrowana przykładem: Uczniowie, słuchając napomnień, spoglądali na siebie z zakłopotaniem.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski