Mówi słoneczko

Witam.
opracowując z kolegami z pracy opowieść o Słoneczku, dotarliśmy do pewnego problemu i nie bardzo wiemy, jak sobie z nim poradzić. Mianowicie, kiedy chcielibyśmy zapytać Słoneczko o to, co robiło dziś rano, nie bardzo wiemy, jakiej formy użyć. Czy forma: „Co dziś robiłoś, Słoneczko?” jest poprawna? Czy Słoneczko może odpowiedzieć: „Najpierw wzeszłom, potem zaszłom”? Czy takie formy w polskim języku istnieją?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli nie chcemy przypisać słoneczku płci – męskiej lub żeńskiej – to nie ma innej rady, niż zwracać się do niego słowami: „Co dzisiaj robiłoś?” i kazać mu odpowiadać: „Najpierw wzeszłom, potem zaszłom”. Podobny problem mają rodzice, kiedy czekają na przyjście na świat maleństwa, a jeszcze nie znają jego płci. Rozwiązaniem w obu wypadkach może być używanie w zamian innego rzeczownika, o rodzaju męskim lub żeńskim. O słońcu można by mówić np. słońcuś (oczywiście ten) lub słoneczka (ma się rozumieć, ta).
Mirosław Bańko, PWN