Muminki i atomówki

Czy muminki jako istoty, podobnie jak smerfy, powinniśmy pisać małą literą, tak jak to uczyniłem? Atomówki to tytułowe bohaterki serialu animowanego. Są to trzy dziewczynki: Bójka, Bajka i Brawurka (więcej o nich można przeczytać w Wikipedii). Czy każda z tych dziewczynek to atomówka czy Atomówka?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Nazwy istot mitologicznych, baśniowych, legendarnych, literackich itp. piszemy małymi literami, np. furie, krasnoludki, mapety, a także atomówki. Wyrazy te oznaczają zbiorowości. Rzecz jasna w liczbie pojedynczej też musimy zastosować taki zapis, a więc napiszemy np. smerf, atomówka. Co innego, jeśli któraś z tych postaci ma imię indywidualne, własne, np. Smerfetka, Brawurka.
W przypadku Muminków rzecz wygląda inaczej, ponieważ główny bohater nosi imię Muminek, a forma Muminki to nazwa rodziny. Wedle reguł polszczyzny powinno być raczej Muminkowie, ale tłumaczka słusznie taką formę odrzuciła, bo nie przystaje ona stylistycznie do książki.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski