Muzeum Pałac w Wilanowie

Muzeum Pałac w Wilanowie
6.04.2008
6.04.2008
Witam!
Czy w nazwie Muzeum Pałac w Wilanowie drugi człon również powinien się odmieniać? Byłam w Muzeum Pałac w Wilanowie czy w Muzeum Pałacu? Człon Pałac w Wilanowie pozostawałby prawdopodobnie nieodmienny, gdyby traktować go jako nazwę konkretnego muzeum, czy tak? A może poprawna pisownia zakładałaby użycie dywizu, przecież te człony można uznać za równorzędne… Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Monika z Warszawy
Na oficjalnej stronach wilanowskiego muzeum można znaleźć sformułowania: „Galeria zdjęć Muzeum Pałacu w Wilanowie”, a także „(…) wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie (…), który nakazał (…) Muzeum Pałacowi w Wilanowie wydanie jednego z obrazów z kolekcji wilanowskiej (…)”. Wynika stąd, że człony Muzeum i Pałac są połączone związkiem zgody, a więc odmieniają się oba naraz (przy czym rzeczownik muzeum, podobnie jak inne zapożyczone z łaciny rzeczowniki na -um, ma we wszystkich przypadkach liczby pojedynczej tę samą formę).
Gdyby słowa Pałac w Wilanowie były ujęte w cudzysłów, stanowiłoby to wskazówkę, aby ich nie odmieniać. Mówilibyśmy wtedy np. do Muzeum „Pałac w Wilanowie” lub w Muzeum „Pałac w Wilanowie”. Taka pisownia sugerowałaby jednak, że mamy do czynienia z muzeum, które pałacem jest być może tylko z nazwy. Natomiast pisownia stosowana na oficjalnych stronach tej instytucji i sposób odmieniania jej nazwy wskazują, że jest ona muzeum i pałacem jednocześnie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!