Muzyk

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmym zapytaniem dotyczącym poprawności akcentowania słowa muzyk w liczbie pojedynczej i mnogiej.

Czy sposób akcentowania jest taki sam jak w mianowniku słowa muzyka, na pierwszą sylabę? Nie brzmi to według mnie naturalnie i nie spotkałam się z taką wymową.

Z wyrazami szacunku

Magdalena Basaj

Szanowna Pani,

słowo muzyk w mianowniku liczby pojedynczej akcentujemy – tak jak większość polskich wyrazów – na drugiej sylabie od końca (która w tym wypadku jest  jednocześnie pierwszą sylabą). Wyraz muzyka akcentujemy (jeśli chcemy być staranni, do czego zachęcam) na trzeciej sylabie od końca (która w tym wypadku także jest pierwszą sylabą), co wynika z zasady akcentowania wyrazów pochodzenia łacińskiego zakończonych na -yka, -ika (podobnie: fizyka, matematyka, pedagogika itd.).

Na trzecią sylabę od końca może padać akcent także w wyrazie muzyk w tych przypadkach zależnych w liczbie pojedynczej i mnogiej, których końcówka zawiera jedną sylabę (np. Nie spotkałem żadnego muzyka, Byli tu dwaj muzycy). Poprawny jest jednak także akcent na przedostatnią sylabę.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski