Na płycie

Mam pytanie o zwrot umieścić na płycie. Czy użycie przyimka na jest poprawne, czy bardziej odpowiednie językowo byłoby w – analogicznie do zwrotu w sklepie (a nie na sklepie).

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Z góry dziękuję
Julia
Poprawne jest wyrażenie na płycie. Płyta oznacza płaską powierzchnię (płyta nagrobna, płyta kuchenna, płyta gramofonowa, płyta lotniska itd.), a zatem odpowiedni jest tu tylko przyimek na. Podobnie mówimy: na chodniku, na dywanie, na blacie, na stole, na trawniku, na jezdni – wyrazy nazywające jakieś powierzchnie łączymy z przyimkiem na.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski