Na zakupy do biedronki

Dzień dobry!
Jaką literą zapisać nazwę sklepu jakiejś sieci? Na przykład: „W miasteczku zbudowano kolejną (B/b)iedronkę”, „Kupił to sobie w (L/l)idlu albo (B/b)iedronce”.
Bardzo dziękuję za Państwa pracę. Uważam, że poradnia to mistrzowskie narzędzie popularyzacji norm poprawnościowych w naszym języku.
Anna P.
Na podobne pytanie odpowiadał dr Jan Grzenia w poradzie 2 lutego 2011 (do znalezienia w poradnianym archiwum, jeśli szukać np. według słowa sklep). Odwołał się pod podstawowej zasady, zgodnie z którą nazwy własne piszemy wielką literą, a pospolite – małą. Różnica czasem się neutralizuje – jak w tytule tej porady, gdzie mógłbym też użyć wielkiej litery na znak, że myślę o całej sieci sklepów o tej nazwie, a nie jednym z nich – w praktyce można sobie jednak pomagać, stawiając pytanie, czy dany wyraz mógłby być w tym samym znaczeniu użyty w liczbie mnogiej. Jeśli w poniedziałek idę do biedronki, a we wtorek z jakiegoś powodu do dwóch bierdonek, to znaczy, że oba słowa powinienem zapisać małą literą. Małej litery należy też użyć w pierwszym z przykładów podanych w pytaniu; drugi – zależnie od tego, czy mamy na myśli sklep, czy sieć sklepów – będzie wymagał małej lub wielkiej litery.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski