Nadużywana postawa

Komentatorzy często używają zwrotu dobra/słaba postawa w odniesieniu do występu w zawodach i uzyskanego wyniku. Czy używanie wyrazu postawa w odniesieniu do dyspozycji sportowej jest poprawne?

Postawa (w jednym ze znaczeń) to 'stosunek człowieka do życia lub do pewnych zjawisk wyrażający jego poglądy; też: sposób postępowania lub zachowania wobec określonych zjawisk, zdarzeń lub w stosunku do ludzi' (definicja z SJP PWN). Jeśli sportowiec zachowuje się walecznie, jest ambitny lub przeciwnie: nie daje nic z siebie, słabo się stara, to nazwiemy to postawą. Jeśli jednak chodzi tylko o jego dyspozycję, formę fizyczną, to mamy do czynienia z nadużyciem semantycznym.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski