Nadużywane od

 
Nadużywane od
27.11.2019
Mam taki dylemat, jeśli kupię rzecz w sklepie, supermarkecie, dajmy na to pojemnik firmy x (firma x go wyprodukowała a sklep go od niej kupił). To czy poprawnym jest mówić kupiłem pojemnik od firmy x (czy jednak to nieprawda, bo od sklepu kupiłem)? Skoro słowo kupić oznacza wymianę pieniędzy na towar, tak bezpośrednio, a ja mówię, że kupiłem pojemnik od firmy x, co nie jest poprawne, prawdziwe? Czy mogę użyć słowa kupić w takim znaczeniu i będzie to poprawne, zgodne z słownikową definicją?
Ostatnio obserwujemy tendencję do nadużywania wyrażeń z przyimkiem od połączonym z nazwą produktu – reklamy pełne są zachęt typu Krem od Nivea w promocji, Podaruj córce lalkę od Mattela, Promocja od Opla. Uważam je za niepoprawne i pozbawione logiki, gdyż to nie Nivea, Mattel czy Opel mi coś oferują. Dlatego też zdanie Kupiłam pojemnik od firmy X – w sytuacji, gdy zakupu dokonywałam w sklepie, a nie w siedzibie firmy – jest błędne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!