Nadużywane od

Mam taki dylemat, jeśli kupię rzecz w sklepie, supermarkecie, dajmy na to pojemnik firmy x (firma x go wyprodukowała a sklep go od niej kupił). To czy poprawnym jest mówić kupiłem pojemnik od firmy x (czy jednak to nieprawda, bo od sklepu kupiłem)? Skoro słowo kupić oznacza wymianę pieniędzy na towar, tak bezpośrednio, a ja mówię, że kupiłem pojemnik od firmy x, co nie jest poprawne, prawdziwe? Czy mogę użyć słowa kupić w takim znaczeniu i będzie to poprawne, zgodne z słownikową definicją?
Ostatnio obserwujemy tendencję do nadużywania wyrażeń z przyimkiem od połączonym z nazwą produktu – reklamy pełne są zachęt typu Krem od Nivea w promocji, Podaruj córce lalkę od Mattela, Promocja od Opla. Uważam je za niepoprawne i pozbawione logiki, gdyż to nie Nivea, Mattel czy Opel mi coś oferują. Dlatego też zdanie Kupiłam pojemnik od firmy X – w sytuacji, gdy zakupu dokonywałam w sklepie, a nie w siedzibie firmy – jest błędne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski