Napis na metce

Szanowni Państwo,

proszę o informację, który zapis na metkach odzieżowych jest poprawny: 100% bawełny czy powszechnie spotykany 100% bawełna.

Zapis 100% bawełny odczytujemy jako sto procent bawełny. Forma z rzeczownikiem w mianowniku (bawełna) musiałaby być odczytana jako stuprocentowa bawełna. Tę jednak zapiszemy: 100-procentowa bawełna. A zatem forma 100% bawełna jest błędna.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski