Napis na nagrobku lekarza

Dzień dobry,

mój śp. Ojciec był lekarzem specjalistą, nie posiadał jednak stopnia naukowego doktora. Czy na Jego nagrobku mogłaby się znaleźć inskrypcja o treści: „dr Jan Kowalski” ewentualnie „lek. med. Jan Kowalski”? Odnośnie do tej drugiej formy kierowane są niekiedy negatywne opinie części środowiska lekarskiego.

Z poważaniem

Adam

Wyrażenie lekarz medycyny i utworzony od niego skrót lek. med. budzą kontrowersje, ponieważ taki tytuł zawodowy nie występuje w obrocie prawnym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z Ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty istnieje jedynie tytuł lekarza (skrót: lek.) oraz lekarza dentysty (skrót: lek. dent.).

Rzeczownik doktor (skrót: dr) oznacza w polszczyźnie ‘lekarza’, nawet jeśli nie ma on stopnia naukowego doktora nauk medycznych (notabene nie każdy doktor nauk medycznych jest lekarzem).

Mając powyższe na uwadze, należałoby rozważać następujące zapisy:

  • lek. Jan Kowalski
  • dr Jan Kowalski
Adam Wolański