Naprawdę a na pewno

Dzień dobry, dlaczego na pewno piszemy rozłącznie, a naprawdę razem?

Dziękuję za odpowiedź
Wojciech
Wyrażenie na pewno składa się z przyimka (na) i przysłówka (pewno) – takie konstrukcje zwykle zapisujemy rozłącznie (por. na bieżąco, na czysto itd., ale: pomału, naumyślnie). W słowie naprawdę mamy połączenie przyimka (na) z rzeczownikiem (prawda) – te z kolei zapisujemy łącznie (por. doprawdy, zaprawdę, zresztą).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski