Naręcze

Dzień dobry,

zastanawiam się nad możliwością użycia słowa naręcze. Słowo to zwykle pojawia się w kontekście kwiatów, np. ktoś niesie naręcze tulipanów, jednak definicja tego wyrazu nie jest dla mnie do końca jasna. 'Tyle, ile da się unieść w rękach' sugeruje, że może chodzić nie tylko o kwiaty. Czy wobec tego poprawne byłoby np. sformułowanie, że ktoś niesie naręcze pączków? Albo książek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

istotnie, słowa naręcze używa się głównie w odniesieniu do kwiatów (czasem też innych roślin: naręcze gałęzi, naręcze siana itd.), jednak nie jest to jedyny typ łączliwości. Narodowy Korpus Języka Polskiego (wyszukiwarka Pelcra) notuje takie połączenia, jak: naręcza butelek, naręcza pióropuszów, naręcza winogron, naręcza gazet, naręcza kiełbasy, naręcze długopisów, naręcze akt, naręcze ulotek itd. Jak widać, naręcze czegoś to rzeczywiście 'tyle tego, ile się uda nieść w rękach'.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski