Narnia

W 1985 r. Instytut Wydawniczy Pax wydał Opowieści z Narni – taką właśnie pisownię można znaleźć w nazwie cyklu oraz konsekwentnie w tekście. W mianowniku jest Narnia. Czy taka pisownia jest wobec tego dopuszczalna? Czy nie powinno być Narnii?
Jeśli Narnia jest wymawiana tak jak Dania (z końcowym [ńja]), to powinna mieć doepłniacz na -nii. Przyznam jednak, że nie przyszłaby mi do głowy taka wymowa.
Jeśli zaś Narnia jest wymawiana tak jak owocarnia (z końcowym [ńa]), to decyduje poczucie obcości słowa. Rodzime lub dobrze przyswojone wyrazy na [ńa] tworzą dopełniacz na -ni, wyraźnie obce na -nii, por. brzoskwini, ale cukinii.
Mirosław Bańko