Następne 12 godzin czy następnych 12 godzin

Często słyszymy: prognoza pogody na następne 12 godzin, zarażonych jest kolejne 168 osób. Czy nie powinno być: prognoza pogody na następnych 12 godzin, zarażonych jest kolejnych 168 osób. Proszę o wyjaśnienie problemu.

Poprawne są obie konstrukcje: zarówno następne 12 godzin, kolejne 168 osób, jak i następnych 12 godzin, kolejnych 168 osób. Jeśli jednak przymiotnik stałby bezpośrednio przed rzeczownikiem, konieczny byłby dopełniacz: Dwanaście długich godzin spędziliśmy na dworcu, Sto kolejnych osób nie przyszło do pracy. Liczebniki od 5 do 21, od 25 do 31, od 35 do 41 itd. łączą się z dopełniaczem (pięć kotów, sto osób), a zatem formę tego przypadka powinien przybrać też przymiotnik (kolejnych, następnych, długich). Jeśli jednak występuje on przed liczebnikiem, dopuszcza się użycie postaci mianownikowej (kolejne, następne, długie).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski