Następstwo czasów w polszczyźnie

Witam, miałbym pytanie odnośnie wydarzenia z przeszłość w trakcie choroby, gdy opisujemy stan w którym byliśmy kiedyś - jak zapisać takie zdanie:

"I wiedzieliśmy, że nie możemy tego zmienić." czy "I wiedzieliśmy, że nie mogliśmy tego zmienić."

Czy te zdania mówią o tym samym czy dla potkreślenia czasu przeszłego należy używać wszystkie czasowniki stosownie do czasu w tym wypadku "mogliśmy" zgadza się?

We współczesnej polszczyźnie – w odróżnieniu od np. języka angielskiego czy francuskiego – nie istnieje zasadniczo następstwo czasów. Mieliśmy do pewnego stopnia do czynienia z tym zjawiskiem, dopóki konstrukcje z czasem zaprzeszłym nie wyszły na dobre z użycia (dziś pojawiają się wyłącznie w celach stylizacyjnych), por. np.

  • Zjadł był śniadanie, zanim poszedł do pracy.

Obecnie do wyrażenia dwóch czynności przeszłych, które następowały po sobie, konieczne jest dwukrotne użycie czasu przeszłego (gdyż nie mamy zaprzeszłego):

  • Zjadł śniadanie, zanim poszedł do pracy
  • Powiedział, że ją kochał.

Tymczasem jeśli obie przeszłe czynności działy się równocześnie, to w zdaniu nadrzędnym posługujemy się czasem przeszłym, a w zdaniu podrzędnym – czasem teraźniejszym, por.

  • Powiedział, że ją kocha.

Wszystko zależy zatem od tego, czy czynności przeszłe występowały równocześnie, czy też następowały po sobie.

Adam Wolański