Nazwa firmowa Bytom

Dzień dobry, jak prawidłowo odmienia się nazwę marki „Bytom”? Czy odmiana jest tożsama z odmianą nazwy miasta Bytom? Czy powinno się mówić: „mam ubrania z Bytomia”, czy raczej „z Bytoma”? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Nazwę firmową Bytom odmieniamy tak, jak nazwę własną geograficzną. Powiemy i napiszemy zatem w dopełniaczu: mam ubrania z Bytomia. Formy tego rodzaju są potwierdzone w uzusie:

  • Już w czasach PRL odzież z Bytomia została doceniona na świecie i stała się towarem eksportowym.
  • Lniane ubrania z Bytomia.
  • Projektanci bytomskiej firmy liczą, że i tym razem ubrania z Bytomia przyniosą polskim olimpijczykom szczęście.
  • Twardoch właśnie wtedy zaczął reklamować odzież z Bytomia.
  • Ubrania z Bytomia można znaleźć po 30 zł.

Forma dopełniaczowa Bytoma jest właściwa dla męskiego nazwiska Bytom, por. np.

  • Policja poszukiwała Andrzeja Bytoma.
Adam Wolański