Nazwiska Tylka oraz Tylki

Szanowni Państwo,

interesuje mnie odmiana nazwiska Tylki. Chciałabym zapytać, czy jest ona taka sama jak odmiana nazwiska Tylka? W liczbie mnogiej nazwisko Tylka odmieniłabym następująco: Tylkowie, Tylków, Tylkom, Tylków, Tylkami, Tylkach.

Ponieważ jednak spotkałam się także z podobnym, wyżej wskazanym nazwiskiem Tylki zastanawiam się, czy jest tutaj różnica w odmianie. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.

Męskie nazwisko Tylka ma w liczbie pojedynczej odmianę według deklinacji żeńskiej (jak np. wyraz pospolity matka). W liczbie mnogiej uzyskuje w mianowniku końcówkę -owie. Ma odmianę rzeczownikową (jak np. rzeczownik pospolity psychologowie), por.

  • M. Tylka; l.mn. Tylkowie
  • D. Tylki; l.mn. Tylków
  • C. Tylce; l.mn. Tylkom
  • B. Tylkę; l.mn. Tylków
  • N. Tylką; l.mn. Tylkami
  • Ms. (o) Tylce; l.mn. (o) Tylkach

Tymczasem męskie nazwisko Tylki uzyskuje podczas odmiany w liczbie pojedynczej końcówki fleksyjne analogiczne do przymiotników rodzaju męskiego o temacie fleksyjnym zakończonym na spółgłoskę miękką (jak np. przymiotnik tani). W liczbie mnogiej w mianowniku pojawia się rzeczownikowa końcówka -owie, lecz w przypadkach zależnych obowiązują końcówki typowe dla deklinacji przymiotnikowej, por.

  • M. Tylki; l.mn. Tylkowie
  • D. Tylkiego; l.mn. Tylkich
  • C. Tylkiemu; l.mn. Tylkim
  • B. Tylkiego; l.mn. Tylkich
  • N. Tylkim; l.mn. Tylkimi
  • Ms. (o) Tylkim; l.mn. (o) Tylkich
Adam Wolański