Nazwiska kobiet zakończone na -a

Dzień dobry, mam pytanie, jak prawidłowo odmienić nazwisko Żmuda-Trzebiatowska. W szczególności chodzi o odmianę pierwszego członu.

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Wszystkie nazwiska kobiet zakończone na -a należy w języku polskim odmieniać. Człon pierwszy przywołanego w pytaniu nazwiska polskiej aktorki ma odmianę rzeczownikową analogiczną do odmiany żeńskich rzeczowników pospolitych zakończonych na -a (np. jagoda, por. D. Żmudy, C. Żmudzie, B. Żmudę, N. Żmudą, Ms. (o) Żmudzie). Drugi człon – z przyrostkiem -ska – odmienia się natomiast według modelu przymiotnikowego (jak np. wyraz pospolity ładna), por. D. Trzebiatowskiej, C. Trzebiatowskiej, B. Trzebiatowską, N. Trzebiatowską, Ms. (o) Trzebiatowskiej).

Adam Wolański