Nazwisko Góral w odmianie

Jak odmienić nazwisko Góral? Zapraszam państwa Góralów czy Górali? Czy może państwa Góral?

Nazwisko Góral w odniesieniu do kobiety pozostaje nieodmienne (por. np. z panią Góral, o siostrach Góral). W odniesieniu do mężczyzn, małżeństw, rodzin noszących to nazwisko odmiana jest następująca:

  • M. Góral, l.mn. (bracia, państwo) Góralowie, żartobliwie, ironicznie: Górale;
  • D. Górala, l.mn. Góralów;
  • C. Góralowi, l.mn. Góralom;
  • B. Górala, l.mn. Góralów;
  • N. Góralem, l.mn. Góralami;
  • Ms. (o) Góralu, l.mn. Góralach.

Powiemy i napiszemy zatem, że zapraszamy państwa/ rodzinę Góralów.

Adam Wolański