Nazwisko Hoinka

Dzień dobry. Chciałabym zapytać jaka jest poprawna odmiana nazwiska Hoinka. Czy jest to może Państwo Hoinka/Hoinkowie/Hoinki? Czy odmiana jest w pewnym stopniu lub taka sama jak słowa choinka czy jednak odmiana tego nazwiska jest nieco inna? Poproszę o poprawną formę dla Państwa młodych o nazwisku Hoinka.

Z pozdrowieniami

Izabela :)

Szanowna Pani,

w liczbie pojedynczej nazwisko to odmienia się jak każdy rzeczownik żeński, a zatem też jak choinka. W liczbie mnogiej zaś przybiera końcówki rodzaju męskiego: M. państwo Hoinkowie, D. państwa Hoinków, C. państwu Hoinkom, B. państwa Hoinków, N. państwem Hoinkami, Ms. (o) państwie Hoinkach.

Z pozdrowieniami (także dla państwa Hoinków)

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski