Nazwisko Kelce

Dzień dobry,

amerykański futbolista ma na nazwisko Kelce [kelsi]. Jak brzmi w dopełniaczu l. poj.? Którą zasadę należy tu zastosować?

Serdecznie pozdrawiam

Nazwiska angielskie kończące się w wymowie na [i] po spółgłosce odmieniają się w liczbie pojedynczej jak przymiotniki. Jeśli chodzi o zapis tej odmiany, to należałoby się zapewne wzorować na zapisie deklinacji nazwiska Swayze (wym. [su̯ejzi]), które w dopełniaczu, celowniku i bierniku ma pisownię oboczną (z apostrofem lub bez niego), por.

  • D. Kelcego albo Kelce’ego,
  • C. Kelcemu albo Kelce’emu,
  • B. Kelcego albo Kelce’ego,
  • N. Kelcem,
  • Ms. (o) Kelcem.
Adam Wolański